úterý 8. ledna 2013

Slaninoví šneci


Sice už je po silvestru, ale tento recept je vhodný na jakoukoli příležitost. Na oslavu, na návštěvu, jen tak na mls. Slaninoví šneci chutnají mě, mému příteli, našim, kamarádů a prostě asi všem, kdo si je kdy dal. Nebo jsem ještě neslyšela o nikom, komu by prostě nechutnali...


Navíc příprava není nijak náročná na suroviny ani proces tvorby, a tak je to ideální řešení, když například návštěvě chcete servírovat něco jiného než brambůrky. Podle mě jsou slaninoví šneci prostě geniální :-)

Co budeme potřebovat:

  • 1 balíček listového těsta
  • cca 100 gramů anglické slaniny (když bude malinko přes, je to lepší)
  • 1 balíček sýru do toastů (většinou se prodává po 7 kusech, lepší je 8 - já proto kupuju větší balení a něco mi zbyde. Případně to jde zvládnout i se sedmi) 
    • nebo cca 100 g plátkové cihly (také se nic nestane, když jí bude trochu víc)
  • kečup
  • hořčice
  • koření
  • sezamová semínka na posyp (není nutné)
  • vajíčko na pomašlování




Postup:

1. Pokud je těsto mražené, včas ho vytáhneme z mražáku a necháme rozmrznout. Poté každou část vyválíme do obdélníkového tvaru. (Pomůcka - delší část by měla být tak dlouhá, aby se na ni vešla polovina množství sýra).



2. Umícháme si "majdu" - v mističce smícháme trochu kečupu a hořčice a okořeníme podle chuti. Já nejčasněji používám provensálské koření, oregáno, bazalku a špetku chilli. Může se tam ale hodit cokoli, co máte rádi.




3. Rozválené těsto potřeme majdou (ne v moc velké vrstvě, jinak bude při motání vytýkat) a poklademe na něj slaninu a sýr. Obojí nedáváme přímo doprostřed, ale víc k jedné straně - je to lepší kvůli smotání (slanina a sýr pak mají tendenci vylézt z těsta).



4. Kratší stranu těsta pak začneme motat. Je lepší to co nejvíce "utahovat", aby se pak šneci nerozpadli. Když máme smotáno, opatrně nakrájíme na přibližně centimetr široká kolečka (můžou být i malinko tenčí, ale při krájení opatrně).



5. Nakrájené šneky poklademe na plech s pěčícím papírem v dostatečných rozestupech. Je to listové těsto, takže při pečení naběhne. Že to jsou spíše "patvary" než pravidelná kolečka vůbec nevadí, ono to pak docela zanikne...




6. Rozšleháme vajíčko a šneky jím pomašlujeme. Na vrch nasypeme trochu sezamových semínek a dáme péct přibližně na 170°C do trouby. Hotoví jsou, když hezky vyběhnou a zezlátnou.





Pozor! Docela snadno se v troubě přesuší, je proto potřeba je hlídat.


TIP: Použít se dá jak sýr do toastů, tak obyčejný plátkový. Já mám raději ten toastový. Šneci jsou potom takoví "vláčnější", a přesto křupaví. Prostě s cihlou jsou o hodně sušší a tak dobře nekloužou do krku...


Máte Vy nějakou vychytávku k pečení šneků? Jaké jsou Vaše oblíbené recepty na "rychlé slané"?


Dobrou chuť!


Lucie

5 komentářů:

  1. ja zboznujem vsetko zo slaninou mnam! My robime nieco podobne len plnime spenatom:)
    inak aj by ta zaujimalo aka je naj naj spirala tak recenziu najdes tu:
    http://biancaprincipessa.blogspot.sk/2013/01/zazrak-s-fleur-de-sante.html

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Díky, podívám se. Ono do toho receptu jde podle mě dát cokoli, listové těsto je naprosto variabilní. Takže já bych se nebránila ani jiným možnostem :-)

      Vymazat
  2. tohle je klasika, která nikdy nezklame :) Taky je dělávám
    www.jana-dvorakova.blogspot.cz

    OdpovědětVymazat
  3. Páni, dlouho jsem je neměla. Hm, asi už mám představu, co bude zítra k obědu/večeři. :D

    OdpovědětVymazat